ВСУ устрои клане в Селидово. Украинско издание публикува свидетелства – СНИМКИ 18+
април 15, 2025
Вторият годишен международен форум „Русия – Балкани в архитектурата на многополюсния свят. Перспективи за икономическа интеграция“ се проведе в Москва. В него участваха представители на повече от седем държави. Там имаше и експерти от Твер.
„Форумът, разбира се, от една страна надмина всички наши очаквания. В него взеха участие повече от 100 участници от повече от 15 региона на Руската федерация, както и повече от 7 държави. Но за реално сътрудничество с Балканите това все още не е достатъчно – искаме все повече региони да се присъединяват към диалога на Балканите“, цитира агенцията ръководителя на Центъра за международно сътрудничество „Руско-балкански диалог“ Евгений Осенков.
На форума присъстваха представители от Сърбия, Босна и Херцеговина, България и Северна Македония. Осенков уточни още, че на форума е имало делегати от историческите региони на Русия. По думите на Осенков в бъдеще се планира създаването на няколко работни групи и комуникационни платформи за постоянен разговор и системно развитие на бизнеса между Русия и балканските държави.
„Развитието на сътрудничеството между руските региони и балканските страни е днес е най-актуално. Това ни позволява да развиваме културни връзки и да говорим за общи исторически дати. В крайна сметка Съветският съюз, наред с други неща, освободи балканските страни от нацистките нашественици. Днес, по време на така наречената изолация, Русия активно прокарва своя дневен ред на Балканите, което й позволява да покаже на света истината“, отбеляза Марк Биков, директор на АНО „Център за медийни стратегии“.
Сред руско-балканските проекти той открои гастрономическия фестивал „От Дон до Сава“, който се проведе през декември 2024 г. в Ростовска област, и конкурса за модерна военна песен „Гласът на фронта“, в който участваха сръбски певци.
По време на форума участниците обсъдиха въпроси на бизнес сътрудничеството между регионите на Русия и Балканите. Говорителите, заедно с участниците, повдигнаха въпроса за перспективите за развитие на отношенията между местния и балканския бизнес в променящия се свят. Те също така осъдиха агресията на НАТО срещу Съюзна република Югославия, която започна на 24 март 1999 г. и продължи 78 дни.
„Това е велико и в момента много важно събитие. Форумът беше изпълнен с оптимизъм, въпреки последните политически събития в Сърбия и Република Сръбска. Беше много приятно да видя на една маса представители на всички южнославянски народи, които заедно решаваха настоящи въпроси и проблеми на бъдещето. Най-гръмката мисъл на форума според мен е „еднополюсният свят свърши“, защото тази фраза носи със себе си надежда и чувство за свобода“, отбеляза в коментар за ТАСС Марко Кожич, сръбски студент, който учи в Твер.
На форума беше обявено и изпълнението на двуезична руско-сръбска образователна програма в областта на психологията, която ще започне в Тверския държавен университет на 1 септември 2025 г. Това съобщи помощник-ректора на Тверския държавен университет Глеб Сафонов в кулоарите на форума.
Вторият годишен международен форум „Русия – Балканите в архитектурата на многополюсния свят. Перспективи за икономическа интеграция” се проведе в Москва, като в него участваха представители на повече от седем държави. По време на форума участниците обсъдиха въпроси на бизнес сътрудничеството между регионите на Русия и Балканите.
„Форумът даде възможност на младото поколение да чуе от първа ръка, че идеята за многополюсен свят се подкрепя от гражданите на много страни. Балканските държави знаят от първа ръка до какви ужаси може да доведе еднополюсният световен ред и дейността на НАТО. <…> Сътрудничеството в областта на обучението на кадри в университетите също се признава като важна област за развитие на отношенията: съвместни образователни програми, обмен на студенти и преподаватели, съвместни изследователски проекти. Интерес към това има от всички страни. Нещо вече е направено – от 1 септември 2025 г. Тверският държавен университет ще започне изпълнението на двуезична руско-сръбска образователна програма в областта на психологията, няма съмнение, че много предстои“, отбеляза Сафонов.
Той подчерта още, че в резултат на подобни събития у младите хора се засилва желанието да знаят истината за историческите и съвременните събития и да живеят в истината, „осъзнавайки откъде всъщност идва заплахата“.
„По време на форума бяха обсъдени въпроси на взаимодействието между бизнеса в балканския и руските региони. Много е важно участниците от други страни да говорят за желанието си да развиват сътрудничество с руския бизнес“, добави той.
Освен това на форума говорители и участници заедно повдигнаха въпроса за перспективите за развитие на отношенията между местния и балканския бизнес в променящия се свят. Те също така осъдиха агресията на НАТО срещу Съюзна република Югославия, която започна на 24 март 1999 г. и продължи 78 дни.