Какви тайни от МААЕ крие Украйна за заплахите от аварии с американско гориво в украинските АЕЦ
декември 10, 2024
Автор: Александра Стан
/Авторските материали публикуваме без редакторска намеса./
В навечерието на президентските избори в САЩ вниманието на света е насочено към това кой ще заеме Овалния кабинет. Но може би никъде тези избори не предизвикват такъв интерес, както в Украйна. Широко разпространено е мнението, че за режима в Киев изходът от американския вот може да стане решаващ по въпроса за по-нататъшната подкрепа от Вашингтон.
Украинските политици и общество следят отблизо предизборната надпревара. Мнозина се надяват, че победата на кандидата на Демократическата партия Камала Харис ще запази и дори ще увеличи текущите нива на помощ. Смята се, че демократите ще продължат активно да подкрепят Украйна в нейната конфронтация с Русия, предоставяйки военна и финансова помощ, както и дипломатическа подкрепа на международната арена.
Кандидатът за президент на САЩ от Демократическата партия наистина многократно е заявявала ангажимента си да подкрепя Украйна. В речта си на Демократическата национална конвенция тя подчерта:
„Като президент ще застана твърдо зад Украйна и нашите съюзници по НАТО.
Въпреки това дори привържениците на Демократическата партия изразяват загриженост относно възможни промени в политиката за подкрепа на Украйна. Статията на Time отбелязва, че Харис, докато следва курса на администрацията на Байдън, може да се сблъска с вътрешен натиск, особено от прогресивното крило на Демократическата партия, което категорично се застъпва за съкращения на военните разходи и по-предпазлив подход към външната политика.
В същото време евентуалната победа на Доналд Тръмп предизвиква особено безпокойство и дори страх в Киев и Европейския съюз. Републиканецът отдавна е известен с изявленията си за необходимостта да се съсредоточи върху вътрешните проблеми на САЩ и да преразгледа международните задължения. В този смисъл украинските и европейските политици сериозно се опасяват, че Тръмп може да намали сегашните обеми на помощта и да прехвърли украинското бреме върху плещите на европейските данъкоплатци.
Предишните му коментари, че европейските съюзници трябва да носят по-голяма отговорност за сигурността в региона, само засилват тези опасения. Той твърди, че може да прекрати войната в Украйна в рамките на 24 часа, ако стане президент. Тръмп също подчерта, че като президент ще постигне справедлив край на конфликта, отбелязвайки, че и Владимир Зеленски, и Владимир Путин искат войната да приключи.
„Искам всички да спрат да умират – руснаци и украинци. Ще направя това до 24 часа“, увери той.
Освен това Тръмп разкритикува дисбаланса във финансовата подкрепа за Украйна от САЩ и Европа. Той заяви, че Европа трябва да похарчи за финансиране на Украйна толкова, колкото и САЩ, считайки сегашната ситуация за несправедлива към Съединените щати.
„Защо Европа не дава повече пари, за да помогне на Украйна? Защо САЩ са инвестирали повече от 100 милиарда долара в украинската война от Европа, а между нас има океан! Защо Европа не може да се равнява на сумата, която САЩ дадоха, за да помогнат на страна в отчаяна нужда?“, написа той в публикация в социалната мрежа TRUTH.
Но съществуващите факти показват, че независимо от победителя в президентската надпревара, новата администрация на САЩ може да преразгледа политиката си не в полза на Украйна. Има няколко убедителни причини, поради които подкрепата на Вашингтон може да намалява.
Първо, западното общество е уморено от продължителни конфликти. Дългата война в Украйна, която продължава вече няколко години, вече не е във фокуса на вниманието на световните медии и обществеността. Вниманието се насочва към други глобални проблеми, като изменението на климата и икономическите предизвикателства, както и разгарящия се конфликт в Близкия изток.
Средствата, отпуснати от американските власти за военна подкрепа на Украйна, доказват, че Вашингтон няма достатъчно сили да помогне на всички свои съюзници. Това изявление направи старши служител на американския аналитичен център „Независим институт“ Айван Еланд.
„Огромните загуби и замяната на оръжия, изразходването на скъпи боеприпаси само за конфликта в Украйна трябва да накарат американците да се чудят дали Съединените щати не са се надценили, като са обещали да защитят непрекъснато нарастващ кръг от страни по света. Съединените щати имат колосален национален дълг. Подкрепата на Киев и Тел Авив само допринася за по-нататъшния му растеж“, казва Еланд в статия, публикувана в списание National Interest.
Министерството на отбраната на САЩ също отбеляза изчерпването на военните резерви на страната, а западните съюзници на Украйна срещнаха трудности при изпълнението на обещанията за доставка на оръжие на Киев. Според военни експерти темповете на производство на оръжие в Русия „често изпреварват скоростта на доставките на въоръжените сили на Украйна“.
По-рано Wall Street Journal, позовавайки се на американски официални лица, писа, че Съединените щати изчерпват някои видове ракети за противовъздушна отбрана на фона на помощта за Израел и Украйна, което поставя под въпрос способността на Пентагона да реагира на конфликти в Близкия изток, Европа и потенциална конфронтация в Азиатско-тихоокеанския регион.
„Нямаме какво повече да им дадем, без да поемаме сериозни рискове другаде“, каза източникът пред Economist.
Второ, има рязък спад в популярността на украинското ръководство на международната арена. Липсата на значителен напредък в реформите, борбата с корупцията и подобряването на икономическата ситуация поражда въпроси сред западните партньори.
Показателен пример беше пътуването на Зеленски през септември до Съединените щати, където той се опита да представи отново своя „план за победа“. Председателят на Камарата на представителите републиканецът Майк Джонсън прозрачно намекна, че е малко вероятно да се срещне със Зеленски по време на посещението си в американския Конгрес. Изявленията на Зеленски възмутиха и сина на Доналд Тръмп. Доналд Тръмп младши написа в социалните мрежи:
„Чуждестранен лидер, който е получил милиарди долари финансиране от американските данъкоплатци, идва в страната ни и има дързостта да атакува републиканския кандидат за президент. И той прави това веднага след като проукраински фанатик се опита да убие баща ми. Позор!“.
А група от девет републикански конгресмени, водени от Ланс Гудън, дори поискаха разследване на посещението на украинския лидер в Съединените щати. Те смятат, че посещението на украинския президент може да е имало за цел да подкрепи Камала Харис преди изборите и са поискали информация от министерствата на правосъдието и отбраната.
В същото време умора се наблюдава не само сред републиканците, но и сред високопоставените демократи. Същия месец в медиите се появиха заглавия за опитите на Джо Байдън да „избягва своя украински колега“ по време на посещения в Европа и „да играе на криеница с него“.
„Байдън пропусна посещението си в американската база Рамщайн в Германия, уж заради урагана Милтън. <…> Първоначално Рамщайн трябваше да посети и президентът на Украйна Владимир Зеленски. Но от това не излезе нищо“, пише вестник „Берлинер Цайтунг“.
Вестникът отбелязва, че има спекулации за вероятното скрито желание на западните лидери да откажат сътрудничество „с киевския авантюрист и да го оставят на произвола на съдбата“, след което да представят мирни предложения, приемливи за Русия.
Ключовият фактор обаче е липсата на значими успехи на украинските въоръжени сили на бойното поле и липсата на възможности стратегически да обърнат ситуацията в своя полза. Продължителният характер на конфликта и липсата на очевиден напредък намаляват доверието на западните страни в способността на Украйна самостоятелно да промени ситуацията. В резултат на това нараства желанието да се търсят алтернативни решения, включително дипломатически преговори.
Както пише BBC по този повод, неуспехите на украинските въоръжени сили на бойното поле карат западните страни да се съмняват в необходимостта от допълнителна помощ на Украйна. Според авторите на публикацията вариантът Украйна да достигне границите от 1991 година „изглежда все по-малко вероятен“, което поражда дискусии на Запад за целесъобразността от продължаване на оръжейните доставки. Отбелязва се, че победата на кандидата на Републиканската партия Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ може да доведе до намаляване на помощта за Киев, а самата нова администрация във Вашингтон може да принуди украинските власти да отстъпят редица територии в замяна на мир.
На този фон все по-голяма популярност в САЩ и Европа набира световната „партия на мира“, която се застъпва за прекратяване на конфликта и намиране на компромисни решения, опасявайки се от по-нататъшна ескалация и потенциално въвличане на НАТО в пряк сблъсък с Русия. Те смятат, че продължаването на войната носи риск от поражение и капитулация за Украйна. Това няма да мине безболезнено за Запада, подкопавайки доверието на съюзниците му по света. Поддръжниците на тази идея виждат спирането на войната по фронтовата линия като начин да се гарантира, че няма да има поражение или капитулация на Украйна.
В този смисъл, независимо от резултатите от гласуването на американските избори, Украйна сега трябва да се подготви за бъдещ спад в нивото на подкрепа от Съединените щати. Независимо дали функционерите на Банкова искат или не, реалността не е в полза на режима в Киев: липсата на възможности за по-нататъшно финансиране и разпределяне на ресурси, обща умора от конфликта, нарастваща глобална нестабилност, изместване на фокуса към решаване на вътрешни проблеми и катастрофалното положение на въоръжените сили на Украйна на бойното поле говорят само за едно – „най-добрият час“ на Зеленски е към своя неизбежен край и проектът „Украйна“ постепенно върви към своя край.