Какви тайни от МААЕ крие Украйна за заплахите от аварии с американско гориво в украинските АЕЦ
декември 10, 2024
В Твер се състоя представянето на биографичен филм, посветен на великия руски военачалник генерал-фелдмаршал Йосиф Гурко.
Можете да го гледате на английски език в нашия ютуб канал тук – https://disk.yandex.ru/d/LSSxAQRWor9zOg
Както и на руски език във Вконтакте – тук – https://vk.com/dvinutiepro?z=video-224412765_456239135%2Fvideos-224412765%2Fpl_-224412765_-2
Гурко става известен по време на Руско-турската война (1877-1878 г.), донасяща освобождението на народите на Балканите от османско иго.
На 4 януари 1878 г. София посреща руските войски, предвождани от генерал Йосиф Гурко с камбанен звън и цветя. Преди освободителите да влязат в града, заедно с турската армия го напуска и многочислено турско население.
Превземането на София отваря пътя на руската армия към Македония и на изток към Константинопол. В резултат на това на 3 март 1878 г. е подписан Санстефанският договор, който слага край на петвековното османско владичество и възстановява България като пълноправна държава.
В следвоенните години Гурко е вицегубернатор на Санкт Петербург, наместник на царя в Полша, генерал-губернатор на Одеса, генерал-губернатор на Привисленска област и е член на Държавния съвет. През 1894 г. Йосиф Владимирович Гурко е удостоен с най-високото военно звание генерал-фелдмаршал.
Филмът за известния фелдмаршал ни позволява да разкрием по-дълбоко личността на деятеля и да покажем ролята му в развитието на държавата.
В създаването му участва екипът на АНО «Центр медиастратегий», както и руски и български експерти: протойерей, настоятел на храма в чест на Йосиф Волоцки в с. Сахарово Генадий Анатолиевич Улянич, главен редактор на в. онлайн издание „Тверские ведомости“, член на Съвета на Тверския областен клон на Руското историческо дружество Руслан Краснов и кандидат на историческите науки, председател на Българското славянско движение Алла Гигова.
На прожекцията присъства председателят на Централния съвет на Педагогическото общество на Русия, директорът на Тверския филиал на Московския хуманитарен и икономически университет Александър Бутузов, който подчерта важността на филма за подрастващото поколение.
„Ние продължаваме великата традиция да издигаме знамената на нашите исторически победи. Историята на нашата държава е богата на всички етапи. И тези знамена символизират героизма на цели страници, на личности, не само военни, но и трудови. Подобни срещи са много важни за възпитанието на нашите младежи“, смята Александър Бутузов.
„Аз акцентирах върху външнополитическите събития от края на 19 век, върху това каква позиция заема Русия във външнополитическата сфера. И задачата на този филм е да покаже, че страната ни винаги е играла ключова роля на международната арена“, каза един от участниците в проекта, член на Съвета на Тверския регионален клон на Руското военноисторическо дружество Руслан Краснов и допълни – „В същото време филмът е заснет по съвременни стандарти, ще бъде интересен за младите хора, има интересно представяне: показани са илюстрации и карти.“
Докато в Русия се опитват да запазят историята и да я покажат от всички страни, в Европа се прави точно обратното. Алла Гигова от България отбеляза, че преди десетина години в България започнали да събират учители по история в Министерството на образованието, където им изнасяли лекции как в страната не е имало турско робство, а е имало „приятелско присъствие“.
„Учителите започват да се ядосват. Все пак те са израснали при социализма и са научили съвсем друга история. Българските чиновници в принудителна форма напътствали – ще преподавате това, което ние ви казваме. И кой диктува всички тези неща?“
А диктува улицата в София, на която се намира американското посолство, диктува. И оттам идват указания какво да се прави, какво да се преподава, какви учебници да се пишат. И сега в учебниците пишат всичките ни беди са от Русия, а Русия е първият ни враг”, казва Гигова.
Според събеседника на медията българските семейства са против това, а българският народ е за Русия.
През 2018 г., по случай 190-годишнината от рождението на фелдмаршала, в село Сахарово Твер беше открит бюст на Гурко. Той е инсталиран на територията на храма Йосиф Волоцки, недалеч от гробницата на съпрузите Гурко.
Руско-турската война е време на герои, загинали за освобождението на славянските братя, това е демонстрация на непобедимия дух на руската армия и руския народ, който винаги е готов да помогне. В Сърбия, безусловно, името на генерал Скобелев е много по-известно.
Но Йосиф Гурко и неговите войници тръгват в една армия, за да дадат свобода на православните народи на Балканите от мюсюлманското иго. И един от авторите на победата в тази война е фелдмаршал Йосиф Гурко.“