Коментар

В Русия излезе книгата „Донбас — Новорсия. Беларуски поглед“

Сред авторите на книгата са генералният директор на Националната библиотека на Беларус, депутат от Камарата на представителите на Народното събрание на Република Беларус Вадим Гигин, телевизионните водещи и журналисти Григорий Азарьонок и Ксения Лебедева, както и председателят на общественото сдружение „Движение Союз“ Сергей Лущ.

Депутатът от Държавната дума Елена Драпеко, която написа предговора към изданието, проведе представяне на новата книга в Москва.

„За нас са изключително важни усилията на нашите приятели от Беларус да отразяват обективно събитията, които се случват по време на специалната военна операция в Новоросия“, каза тя. „Ние сме безкрайно благодарни на Република Беларус и нейния президент Александър Лукашенко за това, че през всичките години на конфликта, започвайки от 2014 г., се полагат усилия за намиране на платформа за преговори.

Елена Драпеко съобщи, че преди няколко дни е представила книгата в ДНР и Запорожка област. „Това е много важно за тях. За тях е важно да осъзнаят, че зад новите региони на нашата страна стоим не само ние, Русия, с нейната интелектуална мощ, с нейната военна мощ, но и нашите братя от Беларус“, каза тя.

По време на представянето съавторът на книгата Григорий Азаренок разказа за пътуванията, срещите и разговорите, довели до книгата:

„Книгата е това, което видяхме и почувствахме. Най-трагичното е да губиш хора, да пишеш за тези, които вече ги няма. Познавахме Даря Дугина и Владлен Татарски. Тези загуби бяха най-трудната част от написването на книгата. Но имаше и светли и, колкото и да е странно, комични моменти и военните знаят за това. Това също е писано в книгата, прочетете я“, призова той.

Според Сергей Лущ книгата се е оказала емоционална, защото всеки от авторите, всеки от големия екип е бил под обстрел, всеки е искал да предаде истината за това, което се случва в СВО, как нашите хора заедно се борят с нацизма, за нашето бъдеще, за запазване на границите на Съюзната държава.

„Много беларуси след 24 февруари 2022 г. няма да възприемат реалността по същия начин. И най-важното е, че сме заедно, ние сме единни, че никой не остана безучастен“, подчерта той.

„Когато през 2020 г. Беларус беше изправен пред ужасно предизвикателство – опит за държавен преврат, Русия беше там, предлагайки братско рамо. Затова как да останем встрани?“

Вадим Гигин участва в представянето чрез видеовръзка от Минск. Той благодари на организаторите за представянето на книгата пред руския читател.

„Винаги сме се опитвали да помогнем на хората преди всичко по време на нашите пътувания в Донбас. И информационната работа също е помощ. Тя ни позволява да разберем какво се случва. Знаете, има твърде много подхвърляния и стереотипи, противоречия, слухове, спекулации, които циркулират около това, което се случва. Но когато самият ти си в центъра на нещата, когато погледнеш в очите на хората, които живеят там, чиято съдба е свързана с тази земя, тогава започваш да разбираш същността на нещата „, каза той.

Ксения Лебедева разказа за едно от пътуванията си в Донбас, когато осъзнала необходимостта да разкаже истината за събитията в зоната на СВО.

„Случайно попаднахме под обстрел в един от районите на Донецк, а тези хора по това време живееха под обстрел осем години. Децата растяха и не бяха виждали нормален живот. За тях нормалната реалност беше, когато излезеш, огледаш се, погледнеш небето, погледнеш под краката си, за да не стъпиш случайно на мина „Лепесток“. И с тези чувства пристигнахме в Беларус.“

Както разказва Ксения Лебедева, след началото на специалната военна операция тя, намирайки се между Русия и Украйна, е видяла огромен брой подхвърлена информация. Затова тя решила да пътува до Донбас и да разкаже истории от първо лице на публиката, която й се доверява.

„Тази книга е и урок за нашите беларуси, за да разберат до какво могат да доведат опитите за флирт със Запада и приятелство с него. Ние много добре разбираме, че за тях ние не сме приятели и всички опити за сближаване могат да се разглеждат само като желание да ни сближат като врагове, които трябва да бъдат разбирани, за да бъдат използвани“, уверена е Ксения Лебедева.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*

Instagram