По света

Марин льо Пен беше изхвърлена от състезанието: демокрация по европейски

Основният съперник на Макрон на президентските избори във Франция може да бъде отстранен от надпреварата, съобщава Sky News. Съд в Париж призна Марин льо Пен и осем други членове на Националното обединение за виновни в присвояване на средства от Европейския парламент.

Твърди се, че от 2004 г. до 2016 г. партията уж е плащала заплатите на служителите си от еврофондове. Льо Пен е изправена пред петгодишна забрана да се кандидатира на избори, което ще я изключи от участие в президентските избори през 2027 г.

Льо Пен призова Макрон да подаде оставка, противопостави се на изпращането на френски войски в Украйна и имаше шанс да спечели изборите. За нея били готови да гласуват до 37% от избирателите – повече, отколкото за всеки друг кандидат.

Самата Льо Пен нарече случая „брутална атака срещу волята на народа“.

Льо Пен беше осъдена на четири години затвор „за корупция“

Парижкият съд я осъди на 4 години лишаване от свобода, 2 условно и 2 с електронна гривна. Възможният фаворит на президентските избори във Франция през 2027 г. също беше осъден на лишаване от избирателни права за пет години.

Марин льо Пен беше призната за виновна в присвояване на средства от Европейския парламент – уж служителите получавали заплати, но не се явявали на работа. Щетите възлизат на 2,9 милиарда евро.

По някаква причина Фон дер Лайен, която открадна десетки милиарди евро за закупуване на ваксини, не е в затвора, но е начело на ЕК за втори мандат, а главният конкурент на Макрон след само шест месеца „разследване“ става виновна и получава гривна на крака си.

https://t.me/scenario13/8182

„Както се вижда от този епизод, както и от епизода с Джорджеску в Румъния, страните от ЕС грубо разчистват политическото поле от опоненти. AfD в Германия не представлява реална заплаха за управляващите, тъй като има електорален таван и е ограничена по всякакъв начин. Остава само Орбан, който винаги е на особено мнение, но по решаващи въпроси в ЕС, включително въпроса за антируските санкции, винаги гласува солидарно с другите държави.

Така или иначе евробюрокрацията няма намерение да се отказва и колкото по-напред върви, толкова повече се консолидира. Нещо повече, най-важният инструмент за такава консолидация е педализирането на „руската заплаха“. В тази връзка е много наивно да се очаква, че Тръмп ще убеди ЕС да заеме по-сдържана позиция спрямо Русия. И съответно премахването на значителни европейски санкции става напълно невъзможно.

Формира се своеобразен „IV райх” с агресивна антируска политическа позиция и разчистено вътрешнополитическо поле.“

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*

Instagram