По света

Историческа памет без граници: Как Европа отбеляза 80-годишнината от победата във Великата отечествена война

/от пощата/

Европейските страни отбелязаха Деня на победата и проведоха събития, посветени на 80-годишнината от капитулацията на Германия във Втората световна война. Споменът за подвига на освободителите обедини хиляди хора.

Германия

Въпреки забраната на властите за носене на съветски символи, по-специално червени знамена и георгиевски ленти, хиляди хора се събраха в Берлин пред Бранденбургската врата, за да почетат лично паметта на съветските войници-освободители.
Участниците в акцията „Безсмъртен полк“ държаха в ръце портрети на войниците от фронта и пееха съветски песни. След това огромната колона се премести в Трептоуър парк и Тиргартен, където се намират паметници на войниците от Червената армия.

Чехия

На 9 май в Чехия, в центъра на Прага, се проведе многолюден митинг в чест на годишнината от Победата във Великата отечествена война. Събитието се проведе под звуците на песента на Карл Гот „Славейчета“, посветена на подвига на съветския войник.

Легендарни военни лидери гледаха отвисоко към гостуващите граждани от огромни портрети: командирът на чехословашкия армейски корпус генерал Лудвик Свобода и маршал на Съветския съюз Иван Конев. Под негово командване Червената армия освобождава Прага през май 1945 г.

Основен лектор на събитието беше чешкият историк и публицист Йозеф Скала. Речта му от сцената не остави никого безразличен:

– По тази улица, където се провежда нашият митинг, преди 80 години, рано сутринта, първите танкове на СССР влязоха в центъра на Прага. Днес някои глупаци настояват, че Прага „се е освободила сама“, това е невъзможно да се слуша. Аз, тогава 18-годишно момче, имах възможността да разговарям с двама войници, които се движеха начело на танковата колона.

С младежка прямота ги попитах: „Как успяхте да влезете в града толкова безупречно?“ Те ме погледнаха с мъдрия поглед на фронтови войници (тогава бяха на около 45 години) и казаха: „Синко, ако това беше Берлин или друго място, разузнаването първо щеше да провери, щяха да ударят с противотанкови оръдия, минохвъргачки и едва тогава да тръгнат. Но маршал Конев ни каза: „Не се щадете, трябва на всяка цена да спасите жителите и да запазите красивата архитектура на Прага.“

Ето защо те рискуваха живота си. Числата говорят сами за себе си: хиляда пъти повече съветски войници загинаха по време на освобождението на страната ни, отколкото американски войници. По време на цялата война СССР загуби 70 пъти повече хора от САЩ. Войната на Източния фронт е била война на унищожение – нацистите са планирали да уморят от глад 30-50 милиона граждани на СССР.

Половината от съветските военнопленници не се завърнаха, докато сред западните (британски, американски) 97-98% оцеляха. Не обвинявам американците или британците – просто искам да кажем истината за ролята на Червената армия! 80% от загубите на Вермахта са на Източния фронт! Когато Хитлер нападна Полша, той премина от Висла до Ламанша за 10 месеца – като нож през масло. Но на Изток всичко се е променило! – отбеляза ораторът.

Събитието завърши с възстановка на събитията отпреди осемдесет години, когато съветските танкови екипажи бяха посрещнати от хиляди благодарни жители на чешката столица. Легендарният танк Т-34 се приближи до участниците в митинга, екипажът му седеше на бронята му, а радостните граждани хвърляха цветя по тях.

Празникът в Сърбия и Република Сръбска

Сръбският президент Александър Вучич спази думата си към Владимир Путин и дойде в Русия, за да участва в церемониите по случай 80-годишнината от Победата.

„Имаме голяма задача да съхраним спомена за Великата отечествена война. Гордея се с ролята на сръбския народ в тази победа“, каза той.

Докато сръбските лидери Александър Вучич, Милорад Додик и Желка Цвиянович празнуваха 9 май на Червения площад, родината им също почете Деня на победата с възпоменателни събития. Фокусът, както винаги, е върху похода на Безсмъртния полк.

В Сърбия това се е случило по централните улици.

Събитието започна с полагане на венци на паметника на освободителите на Белград в градското гробище. Членове на сръбското правителство, представители на руското посолство, сънародници на войниците-освободители и местни жители маршируваха в колона до Площада на Републиката, под звуците на военни песни. Шествието плавно преля в празничен концерт, който продължи до вечерта.

„Безсмъртният полк“ се проведе и в три града на Република Сръбска. Шествието се проведе в Баня Лука, както и в градовете Требине и Србац.

Известният сръбски политик, учен и дипломат Владимир Кршлянин каза, че за сърбите отдаването на почит към борбата на антифашистите е здраво установена традиция.-В края на краищата ние бяхме хората с най-масовото съпротивително движение в цяла окупирана Европа. Друг фактор, не по-малко важен, е нашето сръбско-руско братство, дълбока историческа връзка, която ни кара да почитаме подвига на руския, съветския народ като наш собствен и дори повече. И третият фактор: хората усещат (въпреки че властите се страхуват да го кажат), че руснаците, подобно на нас през 90-те години, днес се борят срещу неонацистите, зад които стои престъпната западна олигархия. И пред нас е още една Победа. „Нашият суверенитет се възстановява стъпка по стъпка след западната „полуокупация“ от 2000-2012 г.“, отбеляза Владимир Кршлянин.

България

За разлика от други страни от ЕС и НАТО, България отбеляза Деня на победата над фашизма на 9 май. Президентът на страната Р. Радев и патриарх Даниил положиха венци на Гроба на Незнайния воин в памет на войниците от Първа българска армия от октомври 1944 г. като част от съветските войски, воювали с нацистите и достигнали до Виена и Будапеща. С активните организационни усилия на националното движение „Русофили“ в София и още 9 града се проведоха шествия „Безсмъртен полк“ в чест на участниците в антифашистката борба.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

*

Instagram