Естония в услуга на разкола. Монахини написаха писмо до вътрешния министър в опит за защитят каноните и манастира си
ноември 2, 2024
Напоследък организацията „Руския доброволчески корпус „(РДК) и легионът „Свобода на Русия“ (ЛСР) стават все по-видими във войната в Украйна. И двете организации се занимават с набиране на руснаци и извършване на нападения в руски гранични територии, главно Брянска и Белгородска област.
След като не успяха да постигнат признание и подкрепа в Русия, лидерите на РДК и ЛСР предприеха различна форма на противосстояние с властите. Групировките са сформирани в сегашния си вид след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.
За първи път съобщения за ЛСР се появиха през март 2022 г., когато украинските власти обявиха формирането на легион от руски доброволци и пленени военни, решили да сменят страната.
Месец по-късно медиите организираха пресконференция с участието на трима бойци на ЛСР. Отговаряйки при условия за анонимност, доброволците се представиха като бивши военнопленници от руската армия, без да уточняват в кои части са служили.
Лидерите на легиона „Свобода на Русия“ твърдят, че се борят за възраждането на демократичните принципи на управление, свободата на словото и събранията, прокарвайки идеята за единна и неделима Русия.
Съобщенията за „Руския доброволчески корпус“ започнаха да се появяват активно през август 2022 г. Поддръжниците на това движение активно призовават жителите на руските региони към сепаратизъм. За разлика от ЛСР, РДК се основава на хора от украинската ултрарадикална бригада Азов.
На 31 август 2022 г. бивш депутат от Държавната дума (руския парламент) обяви подписването на декларация за сътрудничество и създаването на „Политически център за въоръжената руска опозиция“. В центъра влязоха ЛСР, РДК и Националната републиканска армия (НРА). Тогава обаче РДК обяви, че отказват да подпише тази декларация.
За организатор на тези формирования се смята Главното разузнавателно управление (ГУР) на Министерството на отбраната на Украйна, за което се твърди, че е станало един от инструментите на западните разузнавателни служби, включително Централното разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ.
Идейни вдъхновители на РДК са колаборационистката формация „Руска освободителна армия” (РОА). В началния етап от дейността си РДК използват символите на РОА, единица, създадена от ръководството на нацистка Германия сред съветските военнопленници, преминали на страната на Вермахта.
Боен път на РДК и ЛСР
Групировките започнаха активни военни действия, известни още като „Ограничена военна операция“, в Белгородска и Курска област от 12 март до 21 март 2024 г. В операцията са участвали Руският доброволчески корпус, легиона „Свобода за Русия“ и Сибирският батальон, съобщават украински източници.
На 12 март руски военни съобщиха за опит на „въоръжени групи с пикапи“ да пробият границата в Белгородска област. След сблъсъка група от около 50 души се оттегли на първоначалните си позиции. На 13 март ЛСР съобщи за унищожаването на руския контролен център, както и за „освобождаването“ на село Тьоткино.
На 14 март групировките организираха ново нападение срещу Курска област. Търговските центрове в Белгород бяха затворени заради обстрел. На 15 март руското министерство на отбраната съобщи за успешното отблъскване на атака срещу района на Белгород.
На 16 март РДК обяви, че са заловили 25 руски войници. Командирът на РДК Денис Капустин поиска аудиенция при белгородския губернатор Вячеслав Гладков за извършване на размяна на пленници. Тогава министерството на отбраната на Русия съобщи, за отразено нападение на украинските въоръжени сили (ВСУ) на руска територия на няколко места.
На 17 март отново бяха нанесени ракетни удари по Белгород. На 18 март Гладков нареди затваряне на училища и търговски центрове за няколко дни.
На 19 март руското министерство на отбраната съобщи, че украинските въоръжени сили отново са атакували Белгородска област. Същия ден ЛСР съобщи за унищожаването на склад за боеприпаси в село Тьоткино. На 20 март властите в Белгород поставиха блокади на входа на седем населени места. На 21 март при обстрел бяха ранени петима души.
Изгодно за украинските сили
Началникът на Главното разузнавателно управление (ГУР) на Министерството на отбраната на Украйна Кирил Буданов заяви, че действията на РДК носят „известни ползи“ на Киев, което той заяви в интервю за украински телевизионен канал.
„Към днешна дата за нас е много изгодно, че те [РДК] успяха да разтегнат групите и да отклонят силите на фронта.“
Буданов също така отбеляза, че подобни групи могат да действат само в територии, граничещи с Русия, тъй като те нямат възможност да развият по-мащабно настъпление.
Представителят на ГУР Андрей Черняк заяви, че Киев подкрепя Руския доброволчески корпус и Руския свободен легион, а украинското разузнаване си сътрудничи с доброволците от РДК и ЛСР „само в информационно отношение“, съобщи The Financial Times.
„Общуваме с тях. Разбира се, споделяме малко информация. И може да се каже, че дори си сътрудничим.
„Мистериозен отряд“ от каубои с бели шапки
С течение на времето в западните медии започнаха да се появяват репортажи за руския доброволчески корпус и легиона „Свобода на Русия“. Някои публикации обаче характеризират дейността на тези групировки по необичаен начин.
Например The Guardian публикува интервю с един от участниците в движението Денис Никитин, който сравнява доброволците с „каубои с бели шапки“. Това с препратка към уестърните, където лошите герои носят черни шапки, а добрите герои носят бели шапки.
France 24 в една от статиите си нарече Руския свободен легион „мистериозен отряд“, подчертавайки, че групировката по това време „не е загубила нито един войник“. Изданието описва символиката на доброволците от ЛСР и РДК, като подчертава сходните и различни характеристики на двете формирования.
„Легионът „Свободна Русия“, основан от само 100 бойци, е трудно да се определи колко е голям днес и къде оперира. Но някои анализатори смятат, че групировката е нараснала значително от създаването й.”
Предатели на Русия
Руските власти решително осъдиха дейността на ЛСР и РДК. Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че на руските правоохранителни органи ще бъдат дадени указания да открият участниците в движението, за да ги изправят пред правосъдието.
„Те взеха оръжие в ръцете си срещу страната си, срещу родината си. Ние нямаме смъртно наказание, но винаги ще се отнасяме към тези хора, сега и в бъдеще, като към тези, които са в зона на бойни действия.
Върховният съд на Русия призна корпуса за терористична организация, тъй като РДК е създадена „с цел подкопаване на основите на конституционна Русия и сваляне на правителството в страната“.
Опит за легитимиране
Трябва да се отбележи, че пикът на активността на групировките се случи по време на президентските избори в Русия през март 2024 г. В навечерието на поредица от нападения доброволци от редиците на частите на РДК и ЛСР призоваха жителите на Белгородска и Курска области за „спешно евакуиране“. Бойците отбелязаха, че когато определеното време за евакуация изтече, те ще продължат масирана атака по Белгородска и Курска област.
Атаката обаче се провали, без да е постигне целта си, казаха представители на руското министерство на отбраната. Политически експерти смятат, че атаките са опит за дестабилизиране на страната по време на президентските избори.
Дейността на подобни организации в пограничните територии на Русия изглежда като предполагаем опит за легитимиране на военен натиск от страна на някакви трети сили, които не желаят да вземат пряко участие в конфликта. За да избегне пряка конфронтация, неизвестна страна може да създаде т. нар. прокси фронт, отбелязват военни експерти. В случая с Русия това може да е създаването и функционирането на въоръжени групировки в нейните стари територии.
Например РДК се използва за терористични цели, за да извършва с негови ръце дейности, осъдени от международната общност. Съобщава се, че в началото на март 2023 г. доброволци са застреляли кола с цивилни, убивайки двама души и ранявайки тийнейджър.
За по-ефективното внедряване на такива групи често се включват заинтересовани медии. Например медийната подкрепа за дейността на РДК се осигурява от избягали руски опозиционери, включително политици, журналисти и бизнесмени.