Ето къде е израелският народ – на пир по време на геноцид
юни 19, 2025
Клиентите на Palantir Foundry включват, наред с други, фармацевтичния гигант Merck & Co, който е в партньорство с Black & Veatch, участва в изграждането на скандалния Форт Детрик и множество биолаборатории – включително скандалния Институт по вирусология в Ухан. Това обаче не е всичко.
Първият продукт на Palantir, разработен от 2003 г. и пуснат през 2008 г., беше Gotham, получил название на ноарния град от комиксите за Батман на DC.
Както е известно, единствената суперсила на героя бяха парите и проницателността – той спираше престъпления благодарение на мощните си аналитични способности и факта, че неговият контролен център имаше огромен брой мощни компютри, свързани с различни бази данни, което му позволи комплексен анализ, разкриване на престъпни схеми, заподозрени, предвиждане на уязвими места, към които престъпниците могат да се насочат и проче. Това позволява на един човек да води война срещу мафията на цял град на равни начала.
ТИЙНЕЙДЖЕРСКАТА МЕЧТА ИЛИ КАК ДА СТАНЕШ БАТМАН
Gotham е замислен като разузнавателно-аналитична система от същия тип – един вид реализация на тийнейджърската мечта на смахнат компютърджия да бъде Батман и да вижда всички ходове на опонентите си предварително. Създателите на Gotham обаче не са пионери в тази област – замислената технология от този тип се появява успоредно с други експертни системи още през 70-те години. Първият сред тях беше известният ECHELON на NSA, създаден през 70-те години на миналия век за наблюдение на глобалното разузнаване – и по аналогия с него може да се направи портрет на възможностите на системата Palantir. ECHELON е първата (и една от най-скъпите в света) система за глобален радиоелектронен шпионаж, която е разработвана в продължение на повече от 10 години до средата на 70-те години. Разработен е за прихващане и анализ на електронни комуникации (радио, телефон, факс, по-късно – компютърни мрежи) и се използва от страните от Петте очи (САЩ, Великобритания, Канада, Австралия, Нова Зеландия). Неговото ядро беше мрежа от радиостанции за прихващане по целия свят. ECHELON е събирал данни от многобройни източници: сателити – заглушаване и прихващане на сателитни комуникационни сигнали, наземни антени – прихващане на радиопредаване, телефонни разговори, факсове, подводни кабели – подслушване с помощта на специални устройства на NSA и Военноморски сили на Съединените американски щати от 80-те години на миналия век и интернет комуникации – филтриране на данни през мрежови възли. Един от ключовите елементи на системата бяха сателитите Keyhole и Rhyolite, които можеха да регистрират радиосигнали и дори да подслушват телефонни разговори. Тези данни се обработваха чрез автоматична система за анализ, която работеше онлайн на това, което според днешните стандарти бяха стари, но много мощни мейнфрейми и включваше подсистеми за извличане на ключови думи (например фрази като „убий“, „бомба“, „терористична атака“, „правителство“, „президент“ и т.н.), подсистема за анализ на текстови съобщения (наблюдаване на телеграфна и електронна поща, както и ранни мрежови табла за обяви), подсистема за гласово разпознаване за декодиране на телефонни разговори и идентифициране на обаждащите се. Всички данни въвеждани са в голяма база данни, върху която експертната система можеше да извършва анализ и да открива взаимовръзки.
Това работеше така – например в телефонен разговор беше спомената бомба. След това гласът ще бъде сравнен с проби от базата данни и идентифициран, да кажем, като глас на терорист от ИРА. След това данните се препращат на британците и в същото време се подслушват всички близки телефони. В същото време се претърсват компютри, които могат да бъдат свързани с това лице: мейл съобщения, изпратени от тях. Проверява се и дали заподозреният е използвал пощата, изпращал пратки и проче. През 90-те години системата беше разширена за работа с банки – сега беше възможно допълнително да се проверяват всички сметки и кредитни карти на дадено лице, да се следи кой и кога му е изпратил пари, къде и за какво ги е похарчил и т.н. Системата ECHELON е свързана с множество скандали, тъй като нейните сателити са подслушвали военни и дипломатически комуникационни канали, както и разговори по мобилни телефони в различни страни, което доведе до подозрения за използването ѝ като част от конкурентната борба на американските корпорации и наблюдението на съюзниците в НАТО. Въпросът стигна до там, че Европарламента започна разследване през 1999 г., подозирайки, че ECHELON се занимава с индустриален шпионаж срещу европейските компании. Подробности за работата на системата бяха разкрити едва през 2001 г., а в същото време вече работеше новата й версия – PRISM (която беше разкрита от Едуард Сноудън през 2013 г. – оказа се, че NSA също следи всеки американски гражданин). Съществуват и алтернативни проекти като XKeyscore – за анализиране на активността на потребителите в интернет или Tempora (GCHQ) – британска версия на интернет наблюдение. От 90-те години на миналия век започва разработването на по-глобални проекти за ЦРУ и НСА, като ThinThread – разузнавателна програма за анализ на големи данни (проектът беше замразен след 11 септември) и Trailblazer (отменен в средата на 2000-те).
НА СЪД СРЕЩУ PALANTIR: КРАЖБА НА КОДОВЕ И АЛГОРИТМИ
Вторият стълб на системата е визуализацията и представянето на информация и тук Gotham също не е пионер. Още през 90-те години във Великобритания се появи програмата i2 Analyst’s Notebook – първата сериозна система за визуален анализ на връзките между обекти (използвана в правоприлагащите органи). Това е груб аналог на известната Crazy board – дъска на теоретиците на конспирацията, със снимки, бележки и много цветни конци на игли, добре позната на всеки фен на детективските сериали. Със сходна функционалност са и LexisNexis и IBM i2 (от 2000 г.) – корпоративни системи за анализ на правна и финансова информация и представяне на взаимовръзките в графична форма. Интересното е, че през 2011 г. i2 Inc заведе дело във федералния съд срещу Palantir, обвинявайки го в измама, конспирация и нарушаване на авторски права, свързани с графични алгоритми.Оказа се, че Шям Санкар (Shyam Sankar), директорът по бизнес развитие в Palantir, е използвал частна детективска агенция и индустриален шпионаж, за да открадне изходния код и алгоритмите на i2. Разбира се, това не би било възможно без геоинформационните системи, създадени още през 80-те години. Например ESRI ArcGIS – програма за картографски анализ, която се използва в специалните служби вече 30 години. Google Earth Enterprise (2004) също позволява работа с картографски данни за разузнавателни цели. Всички тези инструменти работеха с определени типове данни, но не бяха интегрирани в обединени системи. Всичко се промени в средата на 2000-те години, когато се появиха нови специалности: извличане на данни, инженеринг на данни, Big Data и проче. Една от отправните точки по пътя към създаването на Gotham беше системата PayPal Fraud Detection (2001), разработена от основателите на PayPal, която беше необходима за откриване на потенциално измамни, корумпирани или „сиви“ транзакции.Неговият двигател за анализ на графики беше почти изцяло пренесен в Gotham.През 2004 г. се появи първата интегрирана универсална аналитична платформа, която включва всичко по-горе: подсистеми за извличане на различна информация, нейното почистване, зареждане в базата данни, създаване на онтология въз основа на нея и алгоритми, които извършват изчисления върху онтологията, т.е. извършват анализ и дават отговор на поставения въпрос. Нарича се Palantir Foundry и по-късно се разделя на цивилни и публични – тоест Foundry и държавното разузнаване Gotham, което се използва в полицията, военните и службите за сигурност. Основната цел на Gotham е наблюдение и анализ на военни операции (както се използва в Украйна) или полицейско профилиране и борба с организираната престъпност (Ел Салвадор, отчасти Мексико, САЩ). Разбира се, Gotham може да се прилага според нуждите за всеки анализ, където задачата е да се намерят нетривиални взаимовръзки в огромно количество необработени, сложни данни (карти, снимки, телефонни разговори, радиоприхващания, банкови транзакции и дори изрезки от вестници).
ЦИФРОВИ ПРОФИЛИ НА ХИЛЯДИ ХОРА
Работата на Gotham е разделена на следните фази:
Агрегиране на информация. Gotham събира и обобщава данни от множество източници, към които е насочен, вариращи от свързани вече съществуващи бази данни до публикации в социални медии, записи от камери за наблюдение, финансови транзакции, радио и телефонни разговори и дори разузнавателни доклади на хартия (който разпознава и извлича ключова информация – тук влиза в действие вградена обикновена невронна мрежа тип LLM, идеална за работа с текст). След зареждане данните се подлагат на нормализиране и (при необходимост) обогатяване.
Търсене на връзки. Във втората фаза Gotham компилира своя Crazy board – свързва цялата информация, която е влязла в него с хипервръзки, създавайки пълна онтология. Например, той разпознава лицето на всеки човек, който се появява във видеото, изтегля цялата полицейска база данни (ако има такава), цялата кредитна история, добавя геолокации, които описват къде и кога са били, преглежда и записва всички техни телефонни разговори, имейли и всички публикации на стената на Вконтакте.Това дава пълен цифров портрет на човек за, да речем, последния месец – и за хиляди хора. Тогава системата дърпа „конците“ от единия към другия: кой с кого е говорил, кой за кого е говорил, кой на кого е превел пари, кой с кого се е срещал.Това води до огромна онтология, която изчерпателно описва всяка стъпка в определен период от време – например цяла градска зона. Разбира се, подобно нещо изисква изключително мощен хардуер и без развитието на сървърните технологии и Big Data алгоритмите през 2010 г. нямаше да е възможно. Цялата информация се съхранява в графични бази данни – по същество електронни версии на гигантска бяла дъска на теоретиците на конспирацията с милиони хипервръзки.
Предвиждане и анализ.В третата фаза Gotham, използвайки технологии за машинно обучение, включително както традиционни експертни системи, така и LLM модели от различни типове, отговаря на потребителски въпроси – например:кой, кога и с кого е извършил престъплението, кой го е платил, с какви средства, кой от кого е откраднал автомобила, с който е транспортиран трупът, къде е откаран и проче. Освен това, силата на Gotham е, че се опитва не само да установи какво се е случило post factum, но и (например в случая на военното разузнаване) да направи смислени прогнози въз основа на изградената моделна мрежа от актьори – например в кой ден и по кое време, къде и с какви сили ще започне офанзивата и каква е нейната цел. Всъщност Gotham може да решава цял набор от задачи – проследяване и прогнозиране на движение (кой къде, кога и с кого ще бъде), семантичен анализ (разузнавателна работа чрез отворени източници, извличане и компилиране на текстова информация, търсене на скрити значения и взаимовръзки между публикациите). Gotham е способен на хронологичен анализ и реконструкция: например, той е в състояние да възстанови не само причинно-следствените и логическите връзки между събитията, но и техния хронологичен ред. На последното ниво на предвиждане Gotham създава оперативен модел на всички участници, който позволява например предварително да се симулират всички възможни ходове на терористи, насочени към някой обект. Ясно е, че такова ниво на предсказване изисква три неща: огромна изчислителна мощност, висококвалифициран персонал и, най-важното, необходимостта да се осигури пълен достъп на системата до всички държавни бази данни и източници на събиране на информация.
МИЛИАРДИ ЕВРО В УСЛОВИЯТА НА ПЪЛНА СЕКРЕТНОСТ
Ефективността на Gotham нараства експоненциално, когато се свързва с все повече и повече източници на данни – теоретично може да осигури пълен контрол на обществото, при условие че има достъп до всичко – от митници и пощи, до мобилни оператори, банки, видеокамери, полицейски доклади и други подобни. При такъв подход е възможно държавно наблюдение на индивидуалното поведение. Не е изненадващо, че правителството на САЩ плаща на Palantir милиарди долари в пълна тайна за действителни случаи на употреба. Защото може да се използва не само за благотворителни цели – може при желание да се предвиди например кога и къде ще мине таен конвой с европейски дипломати и да се насочат към него няколко джихадисти, минали по някакъв начин всички граници и проверки.
Palantir Gotham се използва от анализатори за борба с тероризма в офисите на разузнавателната общност на САЩ и Министерството на отбраната на САЩ, разследващи финансови измами в Комитета за отчетност и прозрачност и кибер анализатори в Information Warfare Monitor (отговорен за борбата с хакери и вируси).
През 2013 г. американските служби (FBI, NSA, CIA) продължиха да използват собствените си мрежи и системи независимо една от друга, но от 2024 г. всички са заменени и свързани в тази една мрежа. Освен това Palantir пое договора на Пентагона за Project Maven през 2019 г., след като Google реши да не продължи разработването на дронове, задвижвани от изкуствен интелект за използване при бомбардировки и разузнавателни операции. Доналд Тръмп предостави цялостна подкрепа на Palantir по време на двата си президентски мандата, особено в областите на криминално профилиране, разузнавателни дейности и борба с нелегалната миграция. Gotham се използва от въоръжените сили на Украйна за разузнаване и координиране на артилерийски и ракетни атаки срещу въоръжените сили на Руската федерация и по подобен начин се използва от Израел срещу Палестина, което предизвика множество протести. От 2021 г. Palantir сътрудничи с IBM и техния проект Watson – една от най-старите и мощни експертни системи.Освен това IBM им предоставя компютърна инфраструктура като част от IBM Cloud Pak for Data. За същата цел те си сътрудничат и с Amazon AWS и облака Microsoft Azure. Разбира се, има и тясно сътрудничество с Cambridge Analytica и Facebook.
В „БОРБАТА“ СРЕЩУ COVID-19
Palantir Foundry е софтуерна платформа, предназначена за използване в търговския и цивилния правителствен сектор, но примери за нейното приложение също привличат вниманието. Например, той беше използван в National Covid Cohort Collaborative, защитен анклав от електронни здравни досиета от Съединените щати. Foundry също се използва от NHS England в борбата (или „борбата“?) срещу COVID-19 в Англия и за анализ на програмите за ваксинация. През юни 2021 г. Foxglove, неправителствена организация, която води съдебни дела срещу технологични гиганти, стартира кампания срещу Palantir Foundry, твърдейки, че техният опит се равнява на договори, в които хората са били ощетени, а не излекувани. През 2022 г. Foundry беше използвана и за управление на програмата UK Homes for Ukraine, която даде на Palantir достъп до данни за социални работници и жилищни единици във Великобритания. През ноември 2023 г. NHS England подписа седемгодишен договор с Palantir за създаване на единна платформа за медицински данни, което предизвика остри критики дори от Британската медицинска асоциация, Британската медицинска асоциация и експерти по киберсигурност. През 2024 г. се проведоха протести на здравни работници пред сградата на централата на NHS в Англия с искане договорът да бъде прекратен.
ТЕСТВАНЕ ПО ВРЕМЕ НА КОНФЛИКТА В УКРАЙНА
Третата част от цялата тази система е Palantir Apollo — спомагателна система за поддръжка на непрекъсната доставка, която управлява внедряването на Palantir Gotham и Foundry. Той организира конфигурационни и софтуерни актуализации на платформите Foundry и Gotham, използвайки архитектура на микроуслуги.
Този продукт накара Palantir да премине към бизнес модел софтуер като услуга (SaaS) и да се отдалечи от модела на разработване на индивидуални решения за клиенти, което значително подобри тяхната клиентска база, улесни инсталациите и донесе значителни приходи. Разбира се, Palantir работи и върху голям брой по-малки локални приложения, като например въведената през 2014 г. система – Insights – която извлича информация за разходите на клиентите и демографските данни от записите на кредитните карти на търговците.
През април 2023 г. компанията стартира платформа за изкуствен интелект (AIP), която интегрира големи езикови модели за работа с продуктите на Palantir. Платформата се тества между другото и в Украйна. AIP позволява на потребителите да създават LLM модели, наречени „агенти“, чрез прост графичен интерфейс. Агентите могат да взаимодействат с онтологията, създадена от Palantir. Това радикално улеснява работата на неквалифициран оператор със системата, тъй като взаимодействието се осъществява на естествен език. Има и концепции за разширяване на военния сегмент на Palantir, тъй като теоретично той позволява война като компютърна игра за стратегия в реално време (RTS). Компютърът получава данни за всички движения на врага, прогнозира действията им и изисква отговор от оператора, който след това може да издаде команда като: „изпратете дронове в този и този сектор и потиснете настъплението“, след което войната се продължава от машината. За допълнително улесняване на внедряването, Palantir предлага TITAN (Tactical Intelligence Targeting Access Node) център за мобилна кибер война, който се разработва в сътрудничество с Anduril Industries, Northrop Grumman и други доставчици. До момента е подписан договор за доставка на 10 броя за американската армия. TITAN е камион, който съдържа цялото оперативно оборудване на Gotham – по същество мобилен център за данни и команден пункт, който може да води кибер-война, използвайки електронно заглушаване, сателитно разузнаване и автономни дронове. Palantir също има своя собствена мрежа MetaConstellation от разузнавателни спътници с терминали Skykit, която се използва от американската армия (по-специално в рамките на USNORTHCOM), а през 2023 г. Украйна също получи достъп до тези ресурси. Palantir предлага Skykit и Skykit Maritime за транспортиране на оборудване до отделни потребители или лодки. Комплектът включва батерии, здрав лаптоп с марков софтуер и квадрокоптер с поддръжка на апликации за компютърно зрение.
PALANTIR METROPOLIS: ЛОВЕЦ НА НЕЛОЯЛНИ СЛУЖИТЕЛИ
Най-новият продукт е Palantir Metropolis (наречен на друг град във вселената на DC, мястото, където живее Супермен). Metropolis е софтуер за интегриране на данни, управление на информация и количествен анализ. Използва се главно за вътрешен контрол в рамките на корпорациите (вид мини-Готъм за вътрешна употреба). Metropolis се свързва с търговски, частни и публични набори от данни и разкрива тенденции, връзки и аномалии. През 2009 г. JPMorgan използва тази система, за да наблюдава всички служители и да идентифицира нелоялността им към корпорацията. Заподозрените и тези, за които Метрополис прогнозира щети за банката, са били под наблюдението на службите за сигурност. По-късно Palantir Metropolis се сля с Palantir Foundry. Клиентът на Palantir Foundry включва, между другото, фармацевтичния гигант Merck & Co, който някога е бил най-големият производител в света на кодеин, кокаин и морфин. Тази компания е свързана с множество скандали, особено що се отнася до нейния монопол върху лекарствата (тя притежава стотици хиляди патенти) и прекомерни цени, да не говорим за факта, че техните лекарства редовно причиняват смъртни случаи. Например Vioxx, лекарство, предназначено за лечение на артрит, уби 2500 души от 1999 г. до 2004 г. поради неотчетени сърдечни странични ефекти, докато Fosamax, използвано за лечение на остеопороза, причини 4000 случая на тъканна некроза.
ВЪРЗКАТА С БИОЛОБОРАТОРИЯТА В УХАН
Те станаха известни и с многобройни екологични престъпления и дори с публикуването на цяло фалшиво медицинско списание, в което периодично се появяваха уж независими рецензии, възхваляващи техните смъртоносни лекарства. Списък с лекари, които критикуваха Vioxx и които „трябва да бъдат неутрализирани“ или „дискредитирани“, беше намерен в имейл на Merck, пуснат от хакери. Твърди се, че гласи: „Може да се наложи да разберем къде живеят и да ги унищожим“. Не е трудно да се предположи, че Palantir е повече от способен да помогне в такова нещо. По време на Втората световна война Merck & Co участва в разработването на антибиотици за американската армия, както и в сътрудничество с правителството в рамките на Програмата за биологична война. Merck беше един от фармацевтичните гиганти, участващи в производството на ваксини, антидоти и биозащита, а също така, в партньорство с Black & Veatch, участва в изграждането на скандалния Форт Детрик и множество биолаборатории – включително скандалния Институт по вирусология в Ухан. Имайки предвид факта, че Palantir Foundry е използван за анализи, свързани с COVID-19, тази връзка е повече от очевидна.
Сред другите клиенти на Palantir са Центровете за контрол и превенция на заболяванията, Националните здравни институти на САЩ и Световната програма по храните на ООН. През октомври 2020 г. Palantir започна да помага на федералното правителство да изгради система за проследяване на разпространението и внедряването на ваксини срещу COVID-19 в цялата страна.
За Ефир-инфо превод на български език Горан Игич (https://eagleeyeexplore.com/sr/palantir-for-beginners-or-which-circle-of-hell-is-yours/ )